G-41LX5F9W7Q
top of page
siczlin

Špička ledovce

Přemýšlím, na jaké téma napsat dnešní blog, ale moc mi to nejde. Nemohu se soustředit, myslím na dcerku, která leží doma nemocná a prokašlala celou noc, už šestou v řadě. A tu mi na mysli vytanula přednáška a obrázek z nedávné konference Fenomén. Co na něm bylo?

Přednášející Tomáš Šebek (chirurg a evangelista digitálního zdraví) se zabýval tím, co ovlivňuje naše zdraví, pohledem na budoucnost medicíny a roli zaměstnavatele v péči o zdraví zaměstnance. Mj. mě zaujal obrázek ledovce plujícího na hladině týkající se faktorů zkracujících pracovní život. Nad čarou ponoru byla „fyzická nepřítomnost“ na pracovišti z důvodu nemoci, úrazu. Pod hladinou byl o mnoho větší kus ledovce, který bychom mohli nazvat „mentální nepřítomnost“ v práci. Dozvěděl jsem se i nový terminus technicus, říká se tomu „presenteismus“, tedy snížený výkon v práci z důvodu stresu, nemoci apod. V praxi to znamená, že sice pracujeme, ale náš výkon dalece pokulhává za našim standardem, protože nejsme zcela zdrávi nebo řešíme věci spojené s nemocí svojí či svých blízkých. Hledáme na internetu specialisty, čteme o příznacích a diagnózách, telefonujeme se svými blízkými, zajišťujeme pro ně péči apod. Naše myšlenky jsou jinde, jsme plní obav, úzkosti a nemůžeme se soustředit. 


Špička ledovce

Když přemýšlím o bonusech pro naše zaměstnance a zaměstnance klientů, tak mě často napadá benefit zdraví a jak firma může v tomto svým zaměstnancům pomoci, a to i jinak než například nabídkou tzv. sick days. Dobří zaměstnavatelé se snaží hledat nové cesty, jak pomoci svým lidem při řešení těchto problémů v oblasti prevence (vitamínové balíčky, rehabilitace, masáže, lepší pracovní pomůcky, dny zdraví,…). Kladou důraz na bezpečnost práce a ergonomii pracovišť. Řada firem nabízí služby firemního lékaře, rovněž komplexní preventivní prohlídky mohou zavčas odhalit závažné onemocnění a doslova zachránit život.

V poslední době se však stále častěji objevuje zájem o další důležitou profesi – firemního psychologa. Tento trend je odpovědí na rostoucí poznání, že mentální zdraví má stejně velký význam pro produktivitu a celkovou spokojenost v práci jako fyzické zdraví. Firemní psychologové nabízejí zaměstnancům prostor pro řešení jejich profesních i osobních výzev, poskytují podporu v oblastech stresu, vyhoření a pracovních vztahů. Pomáhají také budovat silnější týmovou spolupráci a zlepšují komunikační dovednosti, což je základ pro efektivní a harmonickou pracovní atmosféru. Tuto bohulibou myšlenku nicméně kazí fakt, že psychologů je zoufale málo a je těžké takového člověka sehnat. Ale to známe vlastně i z jiných profesí…

Na zdraví, ať už jde o to naše duševní nebo tělo, bychom neměli zapomínat. V práci to občas klidně může počkat, ale pečovat o sebe? To by mělo být na prvním místě vždycky. Když se o sebe dobře postaráme, vše ostatní půjde hladčeji – ať už v práci nebo doma. Prostě a jednoduše – občas se můžeme vykašlat na práci, ale nikdy nekašlejme na své zdraví.



5 zobrazení

Comments


bottom of page